TR EN
DÜNYANIN İLK IŞIK SANAT MÜZESİ
01/06/2021

Işık Sanat Merkezi'nde yalnızca ışık enstelasyonlarına yer veriliyor. 'Kırmızıda Gözyaşları' eserinde; sanatçı Keith Sonnier'in "Tunnel of Tears" (Gözyaşlarının Tünelleri) çalışması, kırmızı ve mavi LED oresan tüplerden yapmıştır.

Almanya Unna'daki eski bira fabrikası şimdilerde Ulularararası Işık Sanat Merkezi olarak hizmet veriyor. Müzede yalnızca ışık sanatlarına yer veriliyor. Kırmızıda Gözyaşları eserinde sanatçı Keith Sonnier'in "Tunnel of Tears" (Gözyaşlarının Tünelleri) çalışması, kırmızı ve mavi LED oresan tüplerden yapmıştır. Çalışma bir çeşit göz yanılgısı oluşturuyor ve renkler farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Işıktan karanlığa bu yeraltı müzesi, bir kaç bin metrekarelik alanı kapsıyor. Odalardaki yüzeyler, tipik bir müzedeki alışılagelmiş beyaz-parlak olanlardan farklı. Burada duvarlar nemli ve ısıtıcı yok. Ancak bu karedeki Jan von Munster'in "I (in Dialogue)" çalışmasında olduğu gibi aydınlatma enstalasyonları, bu eski bira fabrikasının bodrumunun karanlığına ışığı getiriyor. Müzede ziyaretler ise sadece bir rehber eşliğinde gerçekleştirilebiliyor.

Işık Dokunuşu

James Turrell sergide iki büyük enstalasyonla temsil ediliyor. Turrell, Arizona'dan Unna'ya çalışmalarının yerleştirilmesi için özel bir seyahat bile gerçekleştirmiş. Turrell'in "Floater 99" u ile mimarinin kontürleri yaygın buz mavisi ve magenta tonlarında kayboluyor gibi görünüyor. Rengin bütünsel boyutu sayesinde ziyaretçiler ışıkla birleşiyor.

© 2021 ASPEN.Tüm hakları saklıdır.